Európa-liga: a Frankfurt büntetők után hódította el a serleget

A német Eintracht Frankfurt együttese nyerte meg a labdarúgó Európa-liga döntőjét Sevillában, nagy csatában, tizenegyesekkel felülmúlva a skót Glasgow Rangerst. A skótok az elődöntőben a három magyart foglalkozató (Gulácsi, Szoboszlai, Orbán), szintén német RB Leipziget ejtették ki, a frankfurtiak pedig az angol West Ham United gárdáját.

Tizenegy évvel a legutóbbi európai kupafináléja (2:0-s vereség a szentpétervári Zenittől az UEFA-kupában) és kereken ötven évvel az eddigi egyetlen európai kupagyőzelme (3:2-es siker a Dinamo Moszkva ellen a KEK-ben) után mérkőzhetett újra nemzetközi trófeáért a Glasgow Rangers. Az 1987-88-as szezonban Détári Lajost (hétszeres világválogatott) is foglalkoztató Eintracht Frankfurt 42 évet várt az újabb döntőre: 1980-ban megnyerte az El elődjének számító UEFA-kupát egy másik német gárda, a Borussia Mönchengladbach ellen (2:3, 1:0).

Az első félidő nem cáfolta meg az előzetes várakozásokat: az első 20 percben hol egyik, hol másik együttes vállalta fel a kezdeményezést, birtokolta többet a labdát és szorította tizenhatosa elé az ellenfelét. A szünet előtti negyedóra aztán már a Frankfurté volt, Filip Kosztics beadásai után azonban elhárította a légiveszélyt a skót védelem. A második félidő elején Giovanni van Bronckhorst alakulata teljesen a kapuja elé szorult, és az 52. percben könnyen hátrányba is kerülhetett volna: Connor Goldson rúgta lábon a tizenhatoson belül Rafael Borrét, ám a videobíró úgy ítélte meg, hogy az eset nem ért egyértelmű büntetőt.

A Rangers helyett nem sokkal később a Frankfurt került bajba. Már az első félidő végén is kissé bicegő Tuta Kevin Trapp kiadása után elcsúszott, Joe Aribo pedig 14 méterről laposan a kapu jobb oldalába helyezett (0:1). A Frankfurt néhány percre megzavarodott, de aztán hamar visszavette a kezdeményezést, a 70. percben pedig Koszticsnak a meccsen látott talán leggyengébb centerezése után a labda végül eljutott a röviden érkező Rafael Borré elé, aki két védő közül a jobb alsóba tudott pattintani (1:1). A rendes játékidő utolsó 15 percében az Eintracht járt közelebb az újabb találat megszerzéséhez, de valódi ziccert nem hozott a hajrá.

A hosszabbításra ismét fordult a kocka, és a skótok kerültek mezőnyfölénybe. A ráadás legnagyobb lehetősége is a kék mezesek előtt adódott: a 118. percben Ryan Kent lábában volt a győzelem, de hat méterről leadott lövését Trapp óriási bravúrral, lábbal védte, majd a kipattanóra érkező Steven Davis jobb felsőbe tartó löketét fejelte ki szögletre Almamy Touré. A tizenegyespárbajban a negyedik pár első rúgójaként Aaron Ramsey hibázott elsőként, és a walesi középpályás hibája végzetesnek bizonyult: az Európa-liga trófea és vele együtt a következő idény főtáblás Bajnokok Ligája-indulási joga a Frankfurté lett.

A sevillai katlanban 38 842 néző láthatta élőben a második számú európai kupasorozat döntőjét, ami teltházat jelentett, viszont érdekesség, hogy az egy héttel ezelőtti Magyar Kupa döntőjét (Ferencváros-Paks) ennél valamivel többen, 38 979-en nézték a lelátóról.