Eb-döntő vasárnap este, Copa bronzmeccs és döntő a hajnali órákban

A labdarúgó Európa-bajnokság döntőjét vasárnap este 21.00 órakor rendezik a berlini Olimpiai Stadionban. A kontinenstorna fináléjában a háromszoros győztes (a németekkel együtt rekorder) Spanyolország a negyedik sikeréért hajt, amivel egyedüli csúcstartó lehet Európában, míg Anglia első Eb-trófeáját szerezné meg (eddigi legjobb eredményük a 2021-es Eb-ezüstérem). A Copa América bronzmérkőzésén Uruguay és Kanada, a döntőben pedig Argentína és Kolumbia feszülhet egymásnak.

Spanyolország a csoportkörben minden meccsét megnyerte (3–0 a horvátok, 1–0 az olaszok, illetve az albánok ellen), majd Grúziát 4–1-re búcsúztatta a nyolcaddöntőben. A németek elleni negyeddöntőben hosszabbítás után (2–1), a franciák elleni elődöntőben pedig még a rendes játékidőben nyert (2–1) egy-egy góllal a dél-európai gárda. A spanyolok 1964, 2008 és 2012 után nyernének ismét Eb-t, amire minden esélyük megvan. A legutóbbi kontinenstornán az elődöntőig jutottak Morataék (az Európa-bajnokságokon 1984-től nincs bronzmérkőzés).

Anglia útja kissé rögösebb volt a döntőig: a szerbeket 1–0-ra verték a csoportkörben, míg a dánokkal 1–1-re, a szlovénokkal pedig 0–0-ra végeztek. A nyolcaddöntőben 94 percig kiesésre álltak Harry Kane-ék Szlovákia ellen, de Bellingham a 95. percben egyenlített, majd a hosszabbításban Kane rúgta tovább csapatát a legjobb nyolc közé, ahol 1–1-es eredményt követően tizenegyespárbaj után jutottak túl Svájc válogatottján. Az elődöntőben a 91. percben fordítottak Hollandia ellen Southgate tanítványai, amivel bejutottak a döntőbe. Az angolok legjobb eredménye az Eb-k történetében a 2021-es ezüstérem, akkor az olaszok ellen veszítették el tizenegyespárbajt követően a döntőt, méghozzá a londoni Wembley Stadionban.

Az első Európa-bajnokságot 1960-ban rendezték, és a döntőben a Szovjetunió (ezután még három döntőt játszottak, de mindegyiket elveszítették) Jugoszláviát győzte le 2–1-re hosszabbítást követően. A magyar válogatott legjobb eredménye az 1964-ben elért harmadik hely, ekkor Dániát győzték le 3–1-re hosszabbítás után Albert Flóriánék, Novák Dezső duplájával és Bene Ferenc találatával. Az 1972-es kontinensviadalon elveszítette Belgium ellen a bronzmeccset (1–2, gólszerző Kű Lajos), így negyedik lett a magyar csapat. Érdekesség, hogy 1976-ig mindössze a legjobb 4 válogatott vett részt a tornán. A résztvevők számát 1980-ban 8-ra, 1996-ban 16-ra növelték. 2008. szeptember 26-án az UEFA arról határozott, hogy 2016-ban már 24 csapat vehet részt az Eb-n, ami jelenleg is érvényben van.

A Copa América a megrendezett labdarúgóviadalok közül a legrégebbi. Az első tornát 1916 júliusában rendezték, Argentína függetlenségének 100. évfordulója alkalmából. A Copa América bronzmérkőzését vasárnap 2.00 órakor rendezik Charlotte városában, az USA-ban. A 15-szörös győztes Uruguay-nak ezúttal a bronzzal kell beérnie, feltéve ha sikerül legyőzniük Kanada válogatottját, akik először vesznek részt a dél-amerikai kontinensviadalon, mint meghívott együttes. 1993-tól kezdve két szövetségen kívüli csapatot is meghívnak a tornára. Az észak- és közép-amerikai válogatottakat részesítik előnyben a földrajzi és a kulturális közelség okán. A kontinenstornára idén USA, Kanada, Mexikó, Panama, Jamaica es Costa Rica kapott meghívást, de a korábbi években Japán és Katar is részt vehetett a rangos eseményen. A legtöbb Copa América tornagyőzelemmel Uruguay és Argentína rendelkezik (15-15), míg Brazília válogatottja 9-szer hódította el a Dél-Amerika legjobbjának járó serleget.

Kolumbia 2001 után jutott ismét döntőbe Copa Américán, akkor meg is nyerték a hazai rendezésű tornát, a döntőben Mexikót győzték le 1–0-ra. Argentína jelenleg a Copa címvédője, legutóbb Brazíliát győzték le a döntőben 1–0-ra. Ugyanezen a tornán Kolumbia harmadik lett, miután 3–2-re verték Perut a bronzmeccsen. Kolumbia és Argentína összecsapását magyar idő szerint hétfőn hajnali kettőkor rendezik Miamiban.