Története során először Eb-döntős Anglia válogatottja

Az 1966-os világbajnoki döntő után története első Eb-döntőjét játszhatja az olaszok ellen Anglia válogatottja, miután 1:1-es rendes játékidőt követően a hosszabbítás után 2:1-re legyőzték a hősiesen küzdő dánokat, a labdarúgó Európa-bajnokság elődöntőjében.

A kezdeti angol szorításból kiszabaduló dánok elkezdték a korábbi meccseken megszokott szép támadásaikat építgetni, és a játékrész derekán meg is szerezték a vezetést. A 30. percben Mikkel Damsgaard szabadrúgásból mintegy 23 méterről a léc alá bombázott, a vetődő Pickford jobb keze fölé (0:1). Az angoloknak ez volt az első kapott gólja az Eb-n. A 39. percben aztán megjött Sterling és az angolok szerencséje: Harry Kane parádésan ugratta ki a jobb oldalon meglóduló Sakát, az Arsenal szélsője beadta a labdát, és bár az nem jutott el a címzetthez, Sterlinghez, a menteni igyekvő Simon Kjaerrőla dán kapuba hullott (1:1). Ez volt a kontinenstorna tizenegyedik öngólja. Ahhoz, hogy a dánok a rendes játékidő végéig meccsben maradjanak, rengeteget tett kapusuk Schmeichel, aki több bravúrt is bemutatott.

A hosszabbítás első percétől érezhető volt a két csapat közötti erőnléti különbség, szinte egyfolytában a dánok térfélen zajlott a küzdelem, és a 105. percben be is került a kapujukba a labda. Sterling tört be a tizenhatoson belülre a jobb oldalon, az alapvonal mentén, és Maehle szabálytalankodott vele szemben, a játékvezető pedig büntetőt ítélt. Harry Kane gyengén helyezett lövését Schmeichel balra vetődve kivédte, de Kane ott termett a kipattanóra, és jobbal az öt és felesről a hálóba lőtt (2:1). Az eredmény ezután már nem változott, Anglia története során először jutott be az Európa-bajnokság döntőjébe, ahol az olasz válogatott ellen küzdhetnek meg az aranyért. Az olaszok legutóbb 2012-ben játszottak döntőt, akkor nagyon sima, 4:0-s vereséget szenvedtek a spanyoloktól. Előtte 2000-ben a franciák ellen aranygóllal maradtak alul (2:1), míg 1968-ban Jugoszláviát legyűrve történetük első és eddigi egyetlen Eb-címét gyűjthették be.

Az Európa-bajnokságokon 1984 óta nem rendeznek bronzmérkőzést, így a dánok és a spanyolok is bronzzal térhetnek haza. Érdekesség, hogy Magyarország válogatottja egyetlen Eb-érmét 1964-ben nyerte, amikor a bronzmeccsen 3:1-re legyőzték Dániát, majd 1972-ben is összejöhetett volna a magyar érem, de a belgák ellen már nem sikerült behúzni a bronzmeccset (2:1-es magyar vereség).