Ukrán feltámadás, majd vereség Hollandiában, angol győzelem a horvátok felett

Az ukrán labdarúgó-válogatott fel tudott állni kétgólos hátrányból a hollandok ellen, de 3:2-re kikapott az Európa-bajnokság C csoportjának 1. fordulójában. A négyes másik meccsén Ausztria először nyert Eb-találkozót, miután 3:1-re legyőzték a nagyot küzdő Észak-Macedóniát. A D csoportban Anglia Raheem Sterling góljával 1:0-ra legyőzte a vb-bronzérmes horvát válogatottat.

Az Eb eddigi leglátványosabb és legizgalmasabb mérkőzését játszotta Amszterdamban a holland és az ukrán válogatott. Nagyon élvezetes, jó iramú első félidőt követően csak a gól hiányzott, bár a hollandok már az elején lőhettek volna hármat, ha nincs a helyén Buscsan kapus. Az FTC légiósát, Olekszandr Zubkovot már tíz perc játék után le kellett cserélni vádlipanaszok miatt, a helyére Marlos állt be. A hollandok az első tíz percben hét kapura lövési kísérlettel próbálkoztak, az első félidőben pedig összesen tíz alkalommal vették célba Buscsan kapuját. A szünet után már jöttek a gólok is: a holland csapat Georginio Wijnaldum és Wout Weghorst találatával negyedóra alatt kétgólos előnybe került a második félidőben, ám az ukránok Andrij Jarmolenko szépségdíjas találatával visszajöttek a meccsbe, Roman Jaremcsukfejes góljával pedig kevesebb, mint négy perc leforgása alatt egyenlítettek. A 85. percben aztán jött a slusszpoén, Denzel Dumfriesfejesével a hollandok megnyerték a meccset (3:2).

Ezzel az ukrán válogatott olyan negatív szériát épített fel, amilyen csak egy volt eddig: sorozatban hat vereséget korábban csak Jugoszlávia (1968 és 1984 között) szenvedett el az Eb-k történetében. Az ukránok eddigi egyetlen győzelmüket a svédek ellen szerezték a részben hazai rendezésű 2012-es Eb-n (2:1), ezután öt olyan vereség következett, amelyek alkalmával gólt sem lőttek (a 2016-os Eb-ről például rúgott gól nélkül és három vereséggel távoztak), és a mostani volt zsinórban a hatodik bukta, amivel sikerült negatív rekordot dönteniük.

Ausztria 3:1-re legyőzte a kontinenstornán újonc Észak-Macedóniát a C csoport másik mérkőzésén, ezzel nagyot léptek a továbbjutás felé. Az osztrákok Stefan Lainer 18. percben szerzett góljával vezettek 1:0-ra, majd tíz perccel később az osztrák védelem hibáját kihasználva Goran Pandevegyenlített, ezzel Gera Zoltánt megelőzve, és Ivica Vastic mögé felzárkózva 37 évesen és 321 naposan az Európa-bajnokságok történetének második legidősebb gólszerzőjévé lépett elő. A 78. percben Alaba beadása után Gregoritsch szerezte meg a vezetést Ausztria számára, majd a 89. percben Arnautovic állította be a 3:1-es végeredményt.

A D csoportban Anglia az első 25 percben kapuja elé szögezte a horvát válogatottat, majd a vb-bronzérmesek magukra találtak, és ők is vezettek veszélyes akciókat, bár a befejezésnél akadtak gondok. Modric távoli lövése a horvát válogatott felébredésének egyértelmű jele volt, de a szünet utáni első akciójával megszerezte a vezetést az angol válogatott: Phillips remek passza utánRaheem Sterlinghelyezett a kimozduló Livakovic kapus mellett a kapuba (1:0). A horvátok próbálkoztak az egyenlítéssel, de az eredmény a hajrára már nem változott, és ezzel az angol válogatott történelme során első alkalommal kezdett győzelemmel egy Európa-bajnokságot.

Labdarúgó Európa-bajnokság, 1. forduló:

C csoport: Hollandia – Ukrajna 3:2

Ausztria – Észak-Macedónia 3:1

Az állás: 1. Ausztria 3 (3:1), 2. Hollandia 3 (3:2), 3. Ukrajna 0 (2:3), 4. Észak-Macedónia 0 (1:3).

D csoport: Anglia – Horvátország 1:0