Milák Kristóf olimpiai bajnok, magyar éremeső a szerdai napon

Három érmet, köztük egy aranyat és két bronzot szereztek a magyar sportolók az olimpiai játékok szerdai napján. Milák Kristóf új olimpiai csúccsal, 1:51.25 perces idővel olimpiai bajnok lett 200 méteres pillangóúszásban a tokiói ötkarikás játékokon, ezzel a fiatal úszó megszerezte a magyar küldöttség második aranyérmét. A Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András és Szilágyi Áron alkotta férfi kardcsapat az olaszok elleni, bírói közreműködéssel elveszített elődöntőt követően megnyerte a bronzcsatát a németek ellen 45:40-re. A nap harmadik érme cselgáncsban született: Tóth Krisztián olimpiai bronzérmet nyert a 90 kilogrammosok mezőnyében, mivel a helyosztón aranyponttal legyőzte az orosz csapatot képviselő kétszeres Európa-bajnok Mihail Igolnyikovot. Ez volt Magyarország 500. nyári olimpiai érme.

Milák Kristóf, aki huszonegy évesen a szám világ- és Európa-bajnoka, toronymagas esélyesként ugrott vízbe a 4-es pályán a 200 méteres pillangóúszás döntőjében, melynek első 50 métere után világcsúcsrészidőn belül, 24.48 másodperces idővel fordult az első helyen. A 2-es pályán a riói bronzérmes, Kenderesi Tamás úszott, aki úgy jutott be a fináléba, hogy az elődöntős futamában kedden 150 méternél a nyolcadik helyen fordult. Féltávnál Milák visszacsúszott a harmadik helyre Chad le Clos és Federico Burdisso mögé, de csak kevesebb mint két tized volt a hátránya az első helyezetthez képest. Aztán Milák robbantott: százötven méter után már csaknem egy másodperccel vezetett Burdisso előtt, végül pedig a többieket két és fél másodperccel lehagyva, új olimpiai csúccsal, 1:51.25-ös időeredménnyel végzett az élen. Kenderesi megint hatalmasat hajrázott, két pozíciót javított az utolsó ötvenen, de hét századmásodperccel lemaradt a dobogóról, negyedik lett.

A nap másik magyar vonatkozású döntőjében, női 200 vegyesen Hosszú Katinkaaz 1-es pályán úszott, mert csak a hetedik legjobb idővel került be a fináléba. A háromszoros olimpiai bajnok, a szám címvédője végig az utolsó két helyen haladt, végül hetedikként csapott célba, csaknem négy másodperccel lemaradva az aranyérmes japán Ohasi Jui mögött.

A férfi kardcsapatnál a bronzmeccsre cserélt a magyar válogatott: Decsi Tamás helyett Gémesi Csanád került a csapatba. Szilágyi Áron adta meg az alaphangot egy 5:1-es kezdéssel, Gémesi pedig tartotta a különbséget a németek legjobbja ellen. Szatmári András, majd Gémesi asszója után már 10 tus különbség volt a két csapat között, amit Szilágyi tartott meg. Szatmári másodszor mindössze egy tust engedett Hartungnak, Gémesi pedig 15-re növelte a különbséget. Ugyan Szatmári egy tussal elvesztette asszóját, de így is 14 volt Szilágyi előnye a záróasszó előtt Hartunggal szemben. A németek ezután egy kis bírói segítséggel háromra zárkóztak fel, de Szilágyi összekapta magát, és végül 45:40-es magyar siker született.

A nap harmadik érmét Tóth Krisztián cselgáncsozó szerezte. Tóth olimpiája eredményesen végződött: gyönyörűen megpörgette Igolnyikovot, vele pörgött ő maga is, de megadták a vazariját, ami bronzérmet ért számára. A magyar küldöttség így jelenleg 2 arannyal, 1 ezüsttel, és két bronzzal áll az éremtáblázat tizenkettedik helyén. Az ukrán csapat három bronzéremmel csupán az 51. a sorban. A legtöbb aranyat a házigazda Japán gyűjtötte eddig (13), megelőzve Kínát (12), USA-t (11), és a neve, zászlaja, himnusza, és rengeteg eltiltott sportolója nélkül szereplő orosz csapatot (7).