Női kézilabda: a magyar válogatott hengerelt, az ukránokat kiütötték

A magyar női kézilabda-válogatott világbajnoki selejtezőn 41:12-re felülmúlta Olaszországot, így kettős győzelemmel, 56 gólos előnnyel biztosította a helyét a spanyolországi vb-n. Az ukrán válogatott 14:28-as vereséget szenvedett hazai pályán a svédektől, így szinte biztos, hogy nem jut ki a világversenyre.

A magyar válogatott a selejtező első mérkőzésén 27 gólos győzelmet aratott az olaszok felett. Elek Gábor csapata 23:10-es első játékrészt követőn a második félidőt 23:9-re nyerte, így kialakult a 46:19-es végeredmény. A magyar csapat legeredményesebb játékosa a tíz találatig jutó Klujber Katrin volt, de Lukács Viktória is hét alkalommal zörgette meg a vendégek hálóját. A visszavágón még nagyobb arányú magyar siker született. Klujber ismét kiemelkedőt nyújtott, és kilenc gólig jutott el a ferencvárosi jobbátlövő, Lukács pedig újra hét góllal vette ki részét a kiütéses győzelemből. A csapatok 17:5-ös magyar vezetéssel mehettek szünetre. Az olaszok 4:4-es állásig még tartották magukat, de aztán zsinórban tizenkét magyar gól született (4:16). A második félidőben huszonnégy gólt rámoltak az olimpiai résztvevő magyar lányok a rutintalan ellenfél kapujába, akik csak hét találattal tudtak válaszolni, így még nagyobb vereségbe szaladtak bele, mint a selejtező első felvonásán. Elek Gábor együttese 41:12-re diadalmaskodott, és kettős győzelemmel, 87:31-es összesítéssel kvalifikálta magát a spanyolországi világbajnokságra.

Az idei lesz a 23. női vb, amelyre a magyar válogatott kijutott, de az első, amelyen az 1997 óta megszokott 24 helyett immár 32 gárda vesz részt. A tornán összesen 16 európai válogatott szerepelhet. A házigazda spanyolok, a címvédő hollandok, továbbá a tavaly decemberi Európa-bajnokságon elődöntős horvátok, dánok, franciák és norvégok selejtező nélkül tagjai a mezőnynek. Ázsiából hat, Afrikából négy, Dél- és Közép-Amerikából három, Észak-Amerikából és a Karibi-térségből egy, Óceániából pedig szintén egy csapat jut majd ki a tornára. A nemzetközi szövetség fenntart egy vagy két szabadkártyát, attól függően, hogy valamelyik óceániai válogatott az Ázsia-bajnokságról kvalifikál-e a világbajnokságra.

Az ukrán válogatott kemény ellenfelet kapott, ami meg is mutatkozott az eredményen, mivel a magyar csapathoz hasonlóan olimpiai résztvevő svédek kétszer annyi gólt dobtak, mint a házigazdák. Az ukrán lányok halovány teljesítményt nyújtottak, amit jól jelez, hogy mindkét félidőben csupán hét-hét gólt jegyeztek. A svédek 15:7-re hozták az első játékrészt, a találkozót pedig 28:14-re nyerték. Az ukránok legeredményesebb játékosa a négy gólig jutó Szmolinh Leszja volt. A svédországi visszavágót szerdán rendezik, ahol az első mérkőzés alapján jóformán csak az lesz a kérdés, hogy milyen arányú győzelmet aratnak majd a házigazdák.