Olimpiai játékok: ukrán vereség Iraktól, balhé az argentinok meccsén

Története során először jutott ki az ötkarikás játékokra az ukrán válogatott, amely meglepetésre egygólos vereséget szenvedett Iraktól az olimpiai labdarúgótorna B csoportjában. A csoport másik mérkőzésén Argentína 2–1-re kikapott Marokkótól, de a végeredmény csak kétórás szünet után derült ki. A mérkőzés végén marokkói szurkolók rohantak be a pályára, és petárdával dobálták meg az ellenfél játékosait.

Az argentinok 106. percben szerzett egyenlítő gólja után több marokkói drukker is berontott a pályára, mások pedig petárdákat dobáltak az ünneplő játékosok irányába, emiatt a játékvezető az öltözőbe parancsolta a feleket. A FIFA, a francia szövetség (FFF) és a NOB – miközben a mérkőzésnek otthont adó Geoffroy Guichard Stadiont kiürítették a rendezők – hosszú tanácskozás után úgy döntött, hogy VAR-vizsgálattal folytatódik a találkozó. Glenn Nyberg játékvezető végül is les miatt visszavonta a gólt, így további három percig játszottak a felek, de nem született újabb argentin gól, így Marokkó ünnepelhetett.

Háromgólos győzelemmel kezdte meg szereplését a házigazda francia csapat az A csoportban az Amerikai Egyesült Államok ellen. A Thierry Henry vezette francia olimpiai csapat mezőnyfölényben játszott, de az első félidő gólnélküli döntetlennel zárult. A 61. percben a házigazdák megszerezték a vezetést: a csapatkapitány Alexandre Lacazette 20 méterről célba vette a kaput, a labda pedig a talajon többször is megpattanva, a későn feleszmélő Schulte mellett utat talált a jobb alsóba. Az amerikai válasz nem váratott sokat magára, előbb Restes tornázta ki Aaronson fejesét, majd Tolkin bólintott a bal oldali kapufára. A 69. percben Michael Olise kis túlzással lemásolta Lacazette találatát: hasonló helyről, de csavarva juttatta a jobb alsó sarokba a labdát. A meccs hajrájában Loic Badé fejesével a franciák lezárták a meccset, míg az amerikaiak egy lesgólig jutottak, tehát meggyőző sikert arattak Henry tanítványai (3–0).

A Ruszlan Rotan által irányított ukrán olimpiai válogatott, amely először jutott ki az ötkarikás játékokra, főleg a Sahtar Donyeck és a Dinamo Kijev játékosaira épült. Gól nélküli első félidőt követően az 51. percben Rubcsinszkij révén megszerezte a vezetést az ukrán csapat, de négy perccel később egy jogosan megítélt büntetőt értékesítve egyenlítettek az irakiak. A 75. percben az ázsiai gárda a győztes gólt is megszerezte, így vereséggel mutatkoztak be az ukránok. A csoport leggyengébbnek tartott csapata elleni vereség nem adhat túl nagy önbizalmat az argentinok és a marokkóiak elleni meccshez Rotan tanítványainak, akik szombaton a hárompontos Marokkó ellen javíthatnak.

Az olimpiai játékokon a legsikeresebb nemzet férfi labdarúgásban Magyarország, 3 arany-, 1 ezüst- és 1 bronzéremmel, míg Nagy-Britannia szintén 3 aranyérmet nyert. Ezen kívül három nemzet szerzett két aranyérmet (Argentína, Szovjetunió és Uruguay). Az 1972-es müncheni játékoknak két bronzérmese volt, a 3. helyért játszott mérkőzés a Szovjetunió és az NDK között hosszabbítás után is döntetlennel végződött, és semmilyen más módon nem döntötték el, ki legyen a győztes.

1992-től a részvételt korhatárhoz kötötték: 23 éves korig lehet játékosokat nevezni, 1996-tól csapatonként legfeljebb három túlkorossal. Ezáltal az olimpia kiegészíti a FIFA utánpótlástornáinak rendszerét.